Skip to content

91 Hoover AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block2010
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,843
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
24%
Improvement Value:$264,400
76%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,778+2.0%
2024$10,562+3.2%
2023$10,239+1.4%
2022$10,096+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4377, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1990