Skip to content

84 Hughes AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1924

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block2010
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,358
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
44%
Improvement Value:$107,900
56%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,023+2.1%
2024$5,902+3.2%
2023$5,721+1.4%
2022$5,641+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 6327, Page 688Recorded5/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 5453, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1924