Skip to content

15 Colonial Lake DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block2101
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,430
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$197,200
69%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+2.0%
2024$8,637+3.2%
2023$8,373+1.4%
2022$8,256+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3942, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1973