Skip to content

17 Colonial Lake DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1973

Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block2101
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,954
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
31%
Improvement Value:$197,100
69%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+2.0%
2024$8,674+3.2%
2023$8,408+1.4%
2022$8,291+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973