Skip to content

2500 Brunswick Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block2201
Lot17.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
DescriptionPROF MED OFFICE
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage15,102
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
36%
Improvement Value:$914,400
64%
Total Assessment$1,424,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,128+2.0%
2024$43,245+3.2%
2023$41,920+1.4%
2022$41,336+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft15,102DeedBook 6572, Page 530Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$1,920,750
DeedBook 5316, Page 290

Property Sale

Sale
$1,861,500
DeedBook 4192, Page 207

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 3000, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1970