Skip to content

14 Colonial Lake DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block2202
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,025
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
31%
Improvement Value:$179,000
69%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,993+2.0%
2024$7,833+3.2%
2023$7,593+1.4%
2022$7,487+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3660, Page 39

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2274, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1968