Skip to content

38 Colonial Lake DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block2203
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1 F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,690
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,700
35%
Improvement Value:$144,900
65%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+2.0%
2024$6,728+3.2%
2023$6,522+1.4%
2022$6,431+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$446,000
Sq Ft1,690DeedBook 6588, Page 1669Recorded4/23/2025

Property Sale

Sale
$241,978
DeedBook 6025, Page 428

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 2457, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1967