Skip to content

3 Ontario WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Dec 28, 1998

Property Information

Block2203
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,907
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
31%
Improvement Value:$175,800
69%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+2.0%
2024$7,736+3.2%
2023$7,499+1.4%
2022$7,394+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3517, Page 275

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2359, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1967