Skip to content

40 Colonial Lake DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 26, 1999

Property Information

Block2204
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,122
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
28%
Improvement Value:$188,500
72%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+2.0%
2024$7,948+3.2%
2023$7,705+1.4%
2022$7,597+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3657, Page 263

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 2397, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1967