Skip to content

30 Hopatcong DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2012

Property Information

Block2206
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
27%
Improvement Value:$204,700
73%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+2.1%
2024$8,263+3.3%
2023$8,002+1.5%
2022$7,887+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967