Skip to content

13 Heritage WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block2207
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,030
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
32%
Improvement Value:$181,600
68%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,309+2.0%
2024$8,143+3.2%
2023$7,893+1.4%
2022$7,783+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4522, Page 292

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 3608, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1979