Skip to content

75 Manitee AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1964

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 24, 1992

Property Information

Block2303
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,188
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
39%
Improvement Value:$121,100
61%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+2.0%
2024$6,069+3.2%
2023$5,883+1.4%
2022$5,801+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2618, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1964