Skip to content

165 Eldridge Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block2310
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class15
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,821
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
36%
Improvement Value:$139,000
64%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679+2.0%
2024$6,546+3.2%
2023$6,345+1.4%
2022$6,257+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 6217, Page 804Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5757, Page 151

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4275, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1930