Skip to content

235 Drift AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block2319
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,694
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
29%
Improvement Value:$178,600
71%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+2.0%
2024$7,681+3.2%
2023$7,446+1.4%
2022$7,342+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 6288, Page 1991Recorded6/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950