Skip to content

277 Drift AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1945

Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block2319
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING CO
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,156
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
38%
Improvement Value:$168,300
62%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+2.0%
2024$8,240+3.2%
2023$7,987+1.4%
2022$7,876+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945