Skip to content

18 Albermarle RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block2327
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
57%
Improvement Value:$44,000
43%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,141+2.0%
2024$3,079+3.2%
2023$2,984+1.4%
2022$2,943+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$129,500

From:

To:

DeedBook 6230, Page 307Recorded10/2/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6184, Page 358Recorded12/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930