Skip to content

31 Fred Vereen Jr RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block2327
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage682
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
59%
Improvement Value:$42,400
41%
Total Assessment$104,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,234+2.0%
2024$3,170+3.2%
2023$3,072+1.4%
2022$3,030+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft682DeedBook 6416, Page 1397Recorded10/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5108, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2573, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1920