Skip to content

158 Marlboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1955

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block2403
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
40%
Improvement Value:$123,100
60%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+2.0%
2024$6,181+3.2%
2023$5,992+1.4%
2022$5,908+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2615, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1955