Skip to content

79 Ditmars AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$377,450
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block2503
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
29%
Improvement Value:$216,600
71%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517+2.0%
2024$9,327+3.2%
2023$9,041+1.4%
2022$8,915+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$377,450
DeedBook 4858, Page 186

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3159, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1968