Skip to content

80 Ditmars AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block2503
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CAR ATT
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
33%
Improvement Value:$184,900
67%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547+2.0%
2024$8,376+3.2%
2023$8,120+1.4%
2022$8,007+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 4278, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1968