Skip to content

30 Johnson RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block2504
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SB AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,782
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
25%
Improvement Value:$219,100
75%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,052+2.0%
2024$8,871+3.2%
2023$8,599+1.4%
2022$8,480+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968