Skip to content

2660 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block3201
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,760
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
34%
Improvement Value:$184,000
66%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+2.0%
2024$8,416+3.2%
2023$8,158+1.4%
2022$8,044+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6274, Page 705Recorded1/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961