Skip to content

59 Bunker Hill RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1955

Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block2601
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,968
Acreage3.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
38%
Improvement Value:$169,500
62%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,257+2.1%
2024$8,087+3.3%
2023$7,831+1.5%
2022$7,719+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955