Skip to content

107 Denow RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block4501
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,100
50%
Improvement Value:$119,300
50%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+2.0%
2024$7,207+3.2%
2023$6,987+1.4%
2022$6,889+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6552, Page 1809

Property Built

Built

Year Built: 1948