Skip to content

3 Bunker Hill RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1969

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block2601
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,802
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
27%
Improvement Value:$183,700
73%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+2.0%
2024$7,660+3.2%
2023$7,425+1.4%
2022$7,322+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5274, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1969