Skip to content

180 Hazelhurst AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1970

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block2304
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,824
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
32%
Improvement Value:$141,500
68%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,490+2.0%
2024$6,360+3.2%
2023$6,166+1.4%
2022$6,080+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,824DeedBook 6387, Page 22Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6152, Page 977

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5222, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1970