Skip to content

72 Bunker Hill RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block2701
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,587
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
35%
Improvement Value:$167,900
65%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965+2.0%
2024$7,806+3.2%
2023$7,566+1.4%
2022$7,461+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$472,000
Sq Ft1,587DeedBook 6560, Page 1232Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 6159, Page 283

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 4432, Page 236

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 2702, Page 238

Property Sale

Sale
$139,990
DeedBook 2388, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1985