Skip to content

86 Bunker Hill RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$583,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block2701
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,064
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,800
30%
Improvement Value:$205,500
70%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+2.0%
2024$8,935+3.2%
2023$8,661+1.4%
2022$8,541+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$583,000
Sq Ft2,064DeedBook 6599, Page 1596Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5325, Page 171

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 2696, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1987