Skip to content

7 Karena LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block2701
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
35%
Improvement Value:$177,000
65%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,476+2.0%
2024$8,307+3.2%
2023$8,052+1.4%
2022$7,940+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6363, Page 1567Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$324,500

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6252, Page 1826Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$298,700
DeedBook 4876, Page 134

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3500, Page 285

Property Sale

Sale
$77,590
DeedBook 2326, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1985