Skip to content

141 Traditions WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block2701
Lot83
QualifierC141
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$151,500
79%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+2.0%
2024$5,814+3.2%
2023$5,636+1.4%
2022$5,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6272, Page 196Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6070, Page 446

Property Sale

Sale
$216,895
DeedBook 4602, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 2003