Skip to content

152 Federal Point BlvdLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$79,400
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block2701
Lot83
QualifierC152
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage808
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,936+2.0%
2024$1,898+3.2%
2023$1,839+1.4%
2022$1,814+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$79,400

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 6198, Page 983Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$62,495
DeedBook 4697, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 2003