Skip to content

195 Federal Point BlvdLawrence Township, NJ 08648

Built 2004

Last Sale Price
$89,500
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block2701
Lot83
QualifierC195
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
17%
Improvement Value:$74,500
83%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,773+2.1%
2024$2,717+3.2%
2023$2,634+1.4%
2022$2,597+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 6168, Page 19

Property Sale

Sale
$99,721
DeedBook 4843, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 2004