Skip to content

215 Federal Point BlvdLawrence Township, NJ 08648

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block2701
Lot83
QualifierC215
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class37
DescriptionBAYBERRY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$153,700
79%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+2.0%
2024$5,881+3.2%
2023$5,701+1.4%
2022$5,621+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6189, Page 1062Recorded3/17/2014

Property Sale

Sale
$214,990
DeedBook 4768, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 2004