Skip to content

15 Sunset RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block2807
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,522
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
25%
Improvement Value:$456,800
75%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,765+2.0%
2024$18,389+3.2%
2023$17,826+1.4%
2022$17,577+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,522DeedBook 6470, Page 494Recorded1/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968