Skip to content

34 West Long DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block2807
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,041
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,600
27%
Improvement Value:$395,700
73%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,800+2.0%
2024$16,464+3.2%
2023$15,960+1.4%
2022$15,738+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft3,041DeedBook 6497, Page 1441Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$557,500
DeedBook 6164, Page 1828

Property Built

Built

Year Built: 1966