Skip to content

11 Sunset RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 30, 1994

Property Information

Block2808
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,694
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
35%
Improvement Value:$308,900
65%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,722+2.0%
2024$14,427+3.2%
2023$13,985+1.4%
2022$13,790+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2898, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1952