Skip to content

12 Brandon RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block5301
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description1.5S G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,640
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
25%
Improvement Value:$309,300
75%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,727+10.0%
2024$11,567+3.2%
2023$11,213+1.4%
2022$11,057+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2834, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1962