Skip to content

66 West Long DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$265,299
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block2810
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,223
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
39%
Improvement Value:$222,500
61%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,388+2.0%
2024$11,160+3.2%
2023$10,818+1.4%
2022$10,668+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,299

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 6175, Page 730Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5347, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1966