Skip to content

16 Merion PlaceLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block5703
Lot170
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,258
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
38%
Improvement Value:$201,700
62%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,134+2.0%
2024$9,931+3.2%
2023$9,627+1.4%
2022$9,492+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 3629, Page 29

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2521, Page 406

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2446, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1968