Skip to content

213 Berwyn PlLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 2024

Property Information

Block2901
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,836
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
34%
Improvement Value:$161,300
66%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+2.0%
2024$7,420+3.2%
2023$7,193+1.4%
2022$7,092+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 6550, Page 175

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 4689, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1954