Skip to content

160 Roxboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1948

Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block1903
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,929
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
33%
Improvement Value:$171,300
67%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,863+2.0%
2024$7,705+3.2%
2023$7,469+1.4%
2022$7,365+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948