Skip to content

50 Windwood RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Aug 5, 1986

Property Information

Block2904
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,656
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
37%
Improvement Value:$157,000
63%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557+3.2%
2023$7,325+1.4%
2022$7,223+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 2381, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1950