Skip to content

195 Oaklyn Terrace

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$387,900
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block2904
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,803
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
37%
Improvement Value:$145,600
63%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+2.0%
2024$7,019+3.2%
2023$6,804+1.4%
2022$6,709+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$387,900
DeedBook 5231, Page 282

Property Sale

Sale
$189,999
DeedBook 4354, Page 7

Property Sale

Sale
$129,700
DeedBook 2899, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1930