Skip to content

198 Oaklyn TerraceLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Oct 19, 1999

Property Information

Block3001
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,708
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
37%
Improvement Value:$143,500
63%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,098+2.0%
2024$6,955+3.2%
2023$6,742+1.4%
2022$6,648+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,500
DeedBook 3708, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1930