Skip to content

43 Greenfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1932

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block1309
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,620
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
36%
Improvement Value:$127,900
64%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+2.0%
2024$6,048+3.2%
2023$5,862+1.4%
2022$5,781+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4212, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1932