Skip to content

66 Birchwood KnollLawrence Township, NJ 08648

Built 1947

Last Sale Price
$247,900
Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block3003
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,247
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
38%
Improvement Value:$137,600
62%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+2.0%
2024$6,749+3.2%
2023$6,542+1.4%
2022$6,451+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,900

From:

To:

Sq Ft1,247DeedBook 6174, Page 1417Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5368, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1947