Skip to content

150 Oaklyn TerraceLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block3002
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,223
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
42%
Improvement Value:$124,300
58%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+2.0%
2024$6,470+3.2%
2023$6,272+1.4%
2022$6,184+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 6031, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1950