Skip to content

16 Merritt DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block3006
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$157,500
64%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+8.6%
2024$7,059+3.2%
2023$6,842+1.4%
2022$6,747+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,728DeedBook 6511, Page 1018Recorded1/6/2023

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 6164, Page 811

Property Sale

Sale
$159,850
DeedBook 3501, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1958