Skip to content

26 Merritt DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block3007
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,167
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
43%
Improvement Value:$111,500
57%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+2.0%
2024$5,914+3.2%
2023$5,733+1.4%
2022$5,653+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,167DeedBook 6385, Page 155Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4638, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1958