Skip to content

7 Merritt DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 15, 2004

Property Information

Block3004
Lot121
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,167
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
42%
Improvement Value:$116,500
58%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,190+2.0%
2024$6,066+3.2%
2023$5,880+1.4%
2022$5,798+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4754, Page 204

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4095, Page 1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 2602, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1965